SZKOŁA PODSTAWOWA W DUKLI NA MAPIE CZYTAJĄCEJ POLSKI

Jesteśmy dumni, ponieważ nasza szkoła cztery razy – rok po roku – przyłączała się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. 

Nasza przygoda z czytaniem  rozpoczęła się w roku 2019, kiedy to lekturą były „Nowele polskie” –  zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w roku 2021 „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Czytaną lekturą w roku 2022 były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Inicjatorem cyklicznego wydarzenia w naszej szkole i jednocześnie w Gminie Dukla była pani Józefa Winnicka-Sawczuk. Z  roku na rok wydarzenie przybierało coraz szerszy i ciekawszy zasięg. Współpracujące panie –  Barbara Czaja, Anna Zborowska-Kołacz, Anita Kosztyła, Kamila Paszek-Czupińska, Paulina Domaradzka – wprowadzały innowacyjne pomysły do każdej akcji, łącznie z występami artystycznymi uczniów. Również czytający goście reprezentowali poszczególne instytucje, środowiska pracy i środowiska kultury.

 Po każdej przeprowadzonej akcji szkoła otrzymała list gratulacyjny od Pary Prezydenckiej i egzemplarz książki z logo Kancelarii Prezydenckiej. W szkole znajduje się gablota ze zgromadzonymi do tej pory listami i książkami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Józefa Winnicka-Sawczuk

Barbara Czaja

Kamila Paszek-Czupińska

Anna Zborowska-Kołacz

Anita Kosztyła

Paulina Domaradzka

Więcej …