Szerokim echem odbiła się kolejna odsłona Dni Świadomości Autyzmu w Dukli. Z roku na rok coraz więcej osób przybywa na spotkanie, którego tematem jest niezgłębiony i niepoznany  autyzm. To edukacyjno – szkoleniowe przedsięwzięcie zorganizowały nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Dukli –  Józefa Winnicka – Sawczuk, Paulina Domaradzka i Anna Świdrak.

Forma spotkania miała charakter sympozjum współorganizowanym w ramach Planu Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim „Życie mam tylko jedno”. Frekwencja osób uczestniczących przeszła najśmielsze oczekiwania. Świadczy to o ogromnej potrzebie realizacji tematu spektrum autyzmu i funkcjonowania dzieci z wyzwaniami rozwojowymi zarówno w szkołach, jak i w każdym innym środowisku. W sali  widowiskowo – kinowej Ośrodka Kultury w Dukli zebrało się 162 osoby z 63 instytucji i placówek. Również rodzice żywo zaineresowani tematem zaangażowali się w uczestnictwo. Sympozjum objęło zasięgiem województwo podkarpackie, a wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek współpracujących ze szkołami, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i średnich, przedszkoli, żłobków, pedagodzy, pedagodzy specjalni, logopedzi, terapeuci, rehabilitanci i wszyscy chętni. Pierwszy wykład „Złość to nie wróg!” – o trudnych emocjach dzieci w spektrum autyzmu – przeprowadziła Agnieszka Rajs – Glazar; pedagog, logopeda, terapeuta wczesnej interwencji, terapeuta karmienia, analityk zachowania. Kolejny temat „Chcę Ci coś powiedzieć !” – zachowania trudne u osób ze spektrum autyzmu – zrealizowała Elżbieta Janicka; psycholog, terapeuta, trener umiejętności społecznych, a prywatnie mama dziecka ze spektrum. Pomiędzy wykładami można było posłuchać koncertów wokalnych Oliwii Bobuli.

Przed panelem dyskusyjnym głos zabrał Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Pelczar, który objął całe wydarzenie Honorowym Patronatem. Starosta ofiarował również książeczki terapeutyczne, które dołączą do zbiorów biblioteczek przedszkoli, szkół i żłobków. Gminę Dukla reprezentował wiceburmistrz Bohdan Gocz. Końcowym punktem spotkania był panel dyskusyjny i bardzo ważna rozmowa o potrzebach i systemie wielopłaszczyznowego wsparcia dzieci, rodzin i szkół – które wciąż jest za małe i niewystarczające. Przysłowiową wisienką na torcie była wyjątkowa wystawa fotograficzna Michała Jaracza – chłopca w spektrum, niezwykle utalentowany, wręcz fenomen fotografii i umiejętności chwytania chwili. Michał uczęszcza do klasy drugiej Technikum o profilu fotografia i multimedia w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Niezwykłe było to, że wraz z Michałem na wystawie pojawili się rodzice, nauczyciele, dyrekcja szkoły, koleżanki i koledzy. Co to jest autyzm? Czy jest jeden i zawsze taki sam? Absolutnie nie! Jest go tyle, ile osób go ma. Jest go też  tyle, że wszyscy razem mogą go oswajać, poznawać, nie bać się go i z nim po prostu być.