Bierzemy udział w inspirującej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Uczestnicy warsztatów w całym kraju sprawdzają, jak kiełkuje polska historia i jak rodzi się niepodległość. Tak też jest w Szkole Podstawowej w Dukli. 21 listopada w warsztatach literackich wezmą udział uczniowie klas siódmych.

Mirabelka” to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek, opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Przetrwała ona wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. W książce Cezarego Harasimowicza to właśnie ona opowiada o burzliwych losach historii Polski. Szczepkę mirabelki udało się uzyskać dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który kilka lat temu wyhodował przed swoim domem w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej. Sadzenie nowej Mirabelki odbyło się we wrześniu 2018 roku. Uczestnicy warsztatów w naszej wykonają także „drzewka pamięci”. Będzie je można zobaczyć na drzwiach do Sali 008 i do biblioteki szkolnej.

Mapa_przedwojenna-Warszawa_getto

Mural #LiterackaMirabelka został odsłonięty 8 lipca 2018 roku przy garażach przy ul. Dzielnej 15 w Warszawie. Na muralu znalazła się tytułowa „Mirabelka” ze swoimi żółtymi owocami. Na malowidle widnieje portret i skrócony cytat z reportażu „Obecność” autorstwa Hanny Krall. Nie zabrakło również wzruszającego fragmentu o miłości z książki „Mirabelka” i twarzy Cezarego Harasimowicza. Niezwykle wymowne jest także osadzenie w muralu szklanych koralików, które nawiązują do wypożyczalni strojów karnawałowych panów.

 

 

Cały materiał wraz z wypowiedziami twórców muralu dostępny jest w Lustrze Biblioteki:

http://lustrobiblioteki.pl/mirabelka-kielkujaca-historia-w-100licy/

Magda Sobolewska

A. Twardzik