190.JPG
Wycieczka do Bóbrki

W dniu 23 marca 2011 roku uczniowie klasy 5a i 5c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Uczniowie zwiedzili skansen, zaglądali do kopanki Franek i wciąż czynnej kopanki Janina, weszli do warsztatu mechanicznego z 1864 roku. Dowiedzieli się jak wykonywano kopanki i w jaki sposób wydobywano z nich ropę naftową. Młodzież zwiedziła dom – biuro Ignacego Łukasiewicza, dowiedziała się o wielu ciekawostkach z życia Łukasiewicza. Ta wycieczka pozwoliła uczniom odbyć podróż w przeszłość, zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie i praca mieszkańców okolicy Bóbrki, w jaki sposób wydobywano ropę naftową dawniej, a jak to się robi dzisiaj. Piątoklasiści zwiedzili również nową ekspozycję przedstawiającą proces wykorzystania gazu ziemnego od rozpoczęcia badań geofizycznych, geologicznych, poszukiwań, wydobycia po dystrybucję i odbiór docelowy.

Na zakończenie wycieczki uczniowie spacerowali po pięknym bukowym lesie, szukając pierwszych oznak wiosny i ciesząc się bezpośrednim kontaktem z przyrodą.

Kontynuacją przygody z muzeum w Bóbrce będzie udział uczniów naszej szkoły w plastycznym konkursie pod tytułem „Co wiemy o ropie naftowej?”

 

Organizatorzy wycieczki:

Katarzyna Poradyło

Maria Fornal