W pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/23 Szkolne Koło Caritas zorganizowało i przeprowadziło dwie akcje humanitarne, które miały na celu zanieść pomoc na zajętą przez wojnę Ukrainę.

1. Akcja „Polakom na Ukrainie” –  Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowią ciężką próbę dla całej Ukrainy, a także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących tereny, przede wszystkim wschodniej Ukrainy. Od wielu lat w okresie przedświątecznym pomoc Polakom na Ukrainie organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu. Dlatego w szczególnie ciężkim momencie wojny  zwróciliśmy uwagę na potrzeby naszych rodaków i zorganizowaliśmy wsparcie w postaci zbiórki produktów żywnościowych. Zebraliśmy takie produkty jak; mąka, kasza (różne rodzaje), cukier, konserwy rybne, puszki mięsne, kukurydza, groszek, mleko UHT, mleko w proszku, herbata duże opakowanie, kawa sypana i rozpuszczalna, pakowane wędliny (kabanosy), kakao, bakalie, olej, słodycze, mydło w kostce, mały proszek do prania, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, świece.

Zbiórka w naszej szkole przebiegała w obydwu budynkach ,  a  w budynku na Armii Krajowej akcją koordynowały pani Katarzyna Poradyło i pani Maria Twardzik.

Zebrane produkty zostały ściśle spisane i odebrane przez strażaków z Krosna. Następnie przewieziono je do Rzeszowa i oddane pracownikom Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a stamtąd powędrowały na Ukrainę.

2. Zbiórka medykamentów i ubrań dla żołnierzy leżących w szpitalu w Truskawcu.  

Obydwie akcje pokazały, jak bardzo solidaryzujemy się z ludźmi, którzy cierpią na Ukrainie z powodu działań wojennych. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za ofiarowane rzeczy.

Józefa Winnicka-Sawczuk i Paulina Domaradzka

Więcej …