W Szkole Podstawowej w Dukli kolejny raz odbyła się przedwakacyjna akcja o bardzo szerokim zasięgu dotycząca tematyki bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Wynikała ona tym razem z apelu MEN o zorganizowanie w szkołach tzw. „Tygodnia bezpieczeństwa”. Organizatorki Józefa Winnicka-Sawczuk, Paulina Domaradzka i Anna Świdrak zaprosiły przedstawicieli trzech służb mundurowych. Działania prewencyjno-szkoleniowe przeprowadzili ratownicy medyczni z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie i Komisariatu Policji w Dukli oraz strażacy z OSP w Iwli i OSP w Dukli. Wstępem do działań był występ taneczno-gimnastyczny uczniów z klasy 3 c, którzy chcieli zaznaczyć, jak ważny jest ruch, a pozostawienie laptopa bądź teleonu. Wszyscy szkoleniowcy konkretnie i bardzo rzeczowo przeprowadzili prelekcje połączone z pokazem praktycznym, a następnie na zasadzie informacji zwrotnej sprawdzili stopień przyswojenia wiedzy i umiejętności. Zajęcia odbyły się jako blok zajęć profilaktycznych, realizowany w tej szkole bardzo systematycznie, w sposób cykliczny. Inicjowanie tych zajęć bezpośrednio przed wakacjami służy zwiększeniu bezpieczeństwa uczniów, utrwaleniu wielu cennych nawyków, które mogą uratować komuś życie lub zdrowie, np. prawidłowe wzywanie pomocy i podjęcie jej pierwszych kroków z zachowaniem własnego bezpieczeństwa. Bardzo ciekawym sposobem szkolenia było tworzenie symulacji faktycznych scen, w których konieczna jest umiejętność szybkiej reakcji. Ważnym elementem spotkania było uświadomienie uczniom odpowiedzialności, znaczenia numeru 112 i całkowitego blokowania tego numeru dla żartu- co niestety ma miejsce. Również fakt, że pod numer 112 można zadzwonić z każdego sprawnego telefonu komórkowego nawet bez karty SIM lub przy zablokowanym ekranie okazał się dla niektórych dzieci nową informacją. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy byłoby najlepszym egzaminem dla uczniów, jednak wszyscy życzyli sobie całkowitego braku wypadków i bezpieczeństwa w każdej sytuacji związanej z wakacyjnym wypoczynkiem czynnym lub biernym. Spotkanie zakończyło się spotkaniami uczniów przy samochodzie policyjnym i wozie strażackim , gdzie funkcjonariusze policji i straży pożarnej przygotowali uczniom wiele atrakcji.

Józefa Winnicka-Sawczuk

 

 

 

 

galeria zdjęć