013.jpg Każdy uczeń powinien znać nie tylko historię swojego kraju, ale także dzieje najbliższej okolicy. Pasjonującą lekcją o naszych przodkach będzie na pewno zwiedzenie skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy.
Właśnie tam wybrali się uczniowie kl. IV c, którzy najpierw oglądnęli film promujący Wały Królewskie i przedstawiający wydarzenia rozgrywające się w Trzcinicy od 2100 roku przed Narodzeniem Chrystusa aż do 1030 roku naszej ery. Potem zwiedzili wystawę i grodzisko, a także uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, na których poznali tajniki garncarstwa.

A oto najciekawsze komentarze uczestników wycieczki:

Wiktoria – ,, W skansenie podobały mi się domki ze słomianymi dachami. Lepienie naczyń z gliny było wspaniałą zabawą i nauką. Dowiedziałam się, że potrzeba do tego dużo cierpliwości, a ozdobienie kubka czy miski za pomocą sznurka i patyczka wcale nie jest łatwe”.

Szymon – ,,Bardzo miły pan przewodnik ciekawie opowiadał o życiu Słowian oraz powstaniu muzeum, które niedawno zostało odkryte przez archeologów”.

Magdalena – ,,Mnie zaskoczyło wyposażenie domów, bardzo skromne i odmienne od obecnych sprzętów. Wszędzie znajdowały się skóry zwierząt, gliniane naczynia, drewniane prycze, stołki, zydle i kamienne piece ”.

Małgorzata – ,,Zwróciłam uwagę na zajęcia mieszkańców osady. Zajmowali się tkactwem, hodowlą zwierząt, łowieniem ryb, a także polowali, budowali domy. Ich strój w większości stanowiły skóry zwierząt”.

Barbara – ,,Wycieczka była udana. Wszystko mnie interesowało, a lepienie glinianych dzbanuszków to dobry pomysł. Mogłabym jeszcze raz pojechać do muzeum”.

Opiekunami interesującej lekcji historii w skansenie były: pani Bogumiła Ganczarska, pani Maria Martowska i wychowawczyni kl.IV c.
Wanda Gunia