DSC_0009.JPG W dniach 19.11 i 21.11 uczniowie klas: 4a i 4b uczestniczyli w lekcjach muzealnych organizowanych przez nauczyciela historii – Stanisława Fornala i Muzeum Historyczne Pałac w Dukli. Prowadzącą zajęcia była kustosz muzeum – pani Aleksandra Żółkoś.

Tematyka lekcji dotyczyła funkcji i roli muzeów w poznawaniu naszej przeszłości oraz wychowaniu młodego pokolenia. Pani Aleksandra przygotowała ciekawe pomoce dydaktyczne: katalogi z opisami zbiorów oraz eksponaty, takie jak: broń palna i biała, elementy umundurowania, a także dokumenty, które były poddawane zabiegom konserwatorskim.

DSC_0002.JPG Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach; zgłaszali się do odpowiedzi chcąc zaprezentować swoją wiedzę historyczną oraz poszukiwali w katalogach informacji o zbiorach. Mogli również dotykać eksponaty, a nawet brać je do rąk, co niektórzy czynili z wielkim zapałem.

Taka forma prowadzenia zajęć, inna z reguły niż lekcje szkolne, daje uczniom możliwość praktycznego poznania funkcjonowania muzeum i uczy ich rozpoznawania oraz opisywania źródeł historycznych.

Trzeba sobie życzyć takich lekcji jak najwięcej.

Słowa podziękowania kieruję do pani Aleksandry Żółkoś za przychylność i interesujące prowadzenie zajęć.

S. Fornal