DSC_0097.JPG W piątek – 11-03-2016, prelekcją Jerzego Możdżana – mieszkańca Dukli pasjonata historii wczesnopiastowskiej i początków państwa polskiego, autora książki pt. Prasłowianie, Słowianie, Polacy, rozpoczęliśmy obchody 1050-lecia chrztu Polski w naszej szkole.
Gościem honorowym był Burmistrz Dukli – Andrzej Bytnar. Nasza szkoła reprezentowana była przez: dyrekcję na czele z Jerzym Pęcakiem, Stanisława Kalitę – nauczyciela historii, koordynatora działań rocznicowych w ZS nr 1 i ZS nr 2 w Dukli oraz uczniów klas 4-6 pod opieką wychowawców i nauczycieli.


Słowo wstępne, poza mną, wygłosił Stanisław Kalita, w którym zwróciliśmy uwagę uczniów na cele prelekcji Jerzego Możdżana i towarzyszącej jej tematycznej, multimedialnej prezentacji. Mówiąc o tym, mieliśmy przede wszystkim na uwadze uczczenie 1050-tej rocznicy chrztu i uświadomienie znaczenia chrystianizacji dla powstania państwa polskiego.
Burmistrz Andrzej Bytnar, dziękując za zaproszenie a Jerzemu Możdżanowi za aktywność społeczną w dziedzinie edukacyjnej, wyraził zadowolenie z zainteresowania naszej szkoły obchodami rocznicy tego ważnego wydarzenia w naszej historii. Zaprosił też zebranych na gminne obchody 1050-lecia chrztu Polski, które odbędą się w dniach: 29 – 30 kwietnia 2016 roku.
Jerzy Możdżan opowiadając z olbrzymią ekspresją o pradziejach Słowian i początkach państwa polskiego starał się przekazać jak najwięcej wiadomości i wzbudzić zainteresowanie uczniów tym okresem historii. Młodzież uważnie słuchała i oglądała prezentację multimedialną oraz wzięła udział w mini-konkursie dotyczącym jadłospisu społeczeństwa czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wiedza zdobyta w trakcie prelekcji i pokazu będzie podstawą do udziału uczniów w konkursach: historycznym i plastycznym, które odbędą się w najbliższym czasie.

S. Fornal