Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności. Obchodzone jest zawsze 15 września. W tym dniu podczas zajęć powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.

Każde dziecko tworzy własny „znak”, wokół którego budować będzie swoje kropkowe dzieło. Ponieważ dziecięca pomysłowość bywa nieograniczona, podczas takich zajęć powstają jedyne w swoim rodzaju prace plastyczne.

W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień poprzez „kropkowe” stroje i ciekawe prace plastyczne, które udekorowały klasy i szkolne korytarze. Zachęcamy do przeczytania opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach.

Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała nauczycielka do Vashti, która wcale nie zachwyciła się tym pomysłem. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną. Tymczasem to był dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła bowiem uczennicę, żeby pod swoim pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym jej oczom ukazuje się piękna złota rama, okalająca pierwsze „dzieło” Vashti – czarną kropkę.

Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji J

Józefa Winnicka-Sawczuk i Paulina Domaradzka

galeria>>