SzlachetnaPaczkaProjekt Szlachetna Paczka organizowany jest już po raz piętnasty w Polsce, a po raz piąty w rejonie Dukla i okolice. W tym roku odbywa się pod hasłem „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, które doskonale pasuje do dukielskiego rejonu. Na wieść, o tym że nie powstanie rejon w Krośnie (brak osoby do liderowania) zaproponowaliśmy współpracę tamtejszym wolontariuszom i w ten sposób pięciu z nich dołączyło pod skrzydła Dukli. Łącznie 18 wolontariuszy odwiedziło aż 82 rodziny, z których 3/4 zostało włączonych do projektu.

Zastanawiam się, na ile łączy nas zasada: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. I czy mogłaby znowu stać się modna. Żeby było wiadomo, że można na innych liczyć. Chciałbym, żeby taka zasada obowiązywała w Polsce: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wtedy świat zmieni się na lepsze!”– mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki. – Chodzi o to, żeby przestać patrzeć na świat przez szybę z własnego ciepłego domu, ale otworzyć okno, wyjść i zaangażować się. My w Paczce już to robimy, teraz zapraszamy, żeby zmieniać świat razem z nami.

Główną ideą Szlachetnej Paczki, nie jest pomoc sama w sobie, ale szansa na początek nowego życia. – Prawdziwa bieda jest cicha i skromna. Chcemy znaleźć tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Nie pomagamy tym, którzy potrafią ją sobie załatwić – mówią za pomysłodawcą akcji ks. Jackiem Stryczkiem jej organizatorzy. – Pomagamy, by dać szansę na lepsze życie. Nie wiemy, czy skorzystają z tej okazji i uda im się zmienić, ale głęboko w nich wierzymy. Każdy może stać się kimś.

21 listopada zostanie otwarta baza rodzin w potrzebie na stronie www.szlachetnapaczka.pl znajdziemy interesujące nas województwo-podkarpackie i rejon- Dukla i okolice. Na stronie internetowej znajdziemy też opisy rodzin i szczegółowy wykaz potrzebnych rzeczy.

Może w tym roku wraz z przyjaciółmi, rodziną i TOBIE uda się zmienić czyjeś życie, sprawić uśmiech na twarzach dzieci, czy pokazać komuś, że mimo iż jest straszy i samotny dla kogoś jest ważny i potrzebny? Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z rodzin i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę. Paczkę można zrobić wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z pracy. Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie upominku, w dalszym postępowaniu pomoże nam wolontariusz Paczki.

Finał XV edycji Szlachetnej Paczki odbędzie się 11-13 grudnia. W tych dniach Paczki zostaną przekazane do rodzin.

Zachęcam w zaangażowanie się w projekt,

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

Justyna Zimny-Frużyńska

Lider rejonu Dukla i okolice