rattle_snake_in_grass_md_clrNiedawno obchodziliśmy dwa ważne wydarzenia ekologiczne: 21 marca – Międzynarodowy Dzień Lasów, a 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Są to okazje, które uświadamiają, że nie tylko w tych dniach należy pamiętać o przyrodzie, która pełni ważną rolę w życiu człowieka. Razem z wychowawczynią p. Wandą Gunią udaliśmy się na wycieczkę do Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Po drodze widzieliśmy wiele oznak wiosny, np. rozkwitające pierwsze kwiatki w ogródkach i czosnek niedźwiedzi w parku. W nadleśnictwie poznaliśmy gatunki wielu drzew oraz posłuchaliśmy, w jaki sposób budować budki lęgowe dla ptaków.

Jedna z wystaw związana była z przeszłością terenów dukielskich. Znajdowały się na niej elementy wyposażenia domowego, np. żelazko z duszą, tarki do prania oraz pozostałości po II wojnie światowej, np. podziurawione hełmy, menażki.

Kolejna zaś ekspozycja przedstawiała mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku. Pan przewodnik opowiadał nam o zwierzętach, które przygarnął do domu. Potem obejrzeliśmy film pt. „Cztery pory roku”. Atrakcją wycieczki stała się tablica z odgłosami różnych zwierząt, które staraliśmy się rozpoznać. Zadanie to nie należało do łatwych.

Dostaliśmy także foldery z informacjami o parkach krajobrazowych na Podkarpaciu.

Bartek Burczyk

kl. VIa