PICT0933.JPG Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu szkolnym uczniów. 29 maja klasy IVb, IVc i część klasy Va wyjechały wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami na atrakcyjną wycieczkę w Pieniny. Z Dukli wyjechaliśmy o godzinie 6.00. Pogoda była cudowna, świeciło słońce.

Po przybyciu na miejsce, wszyscy udali się do Wąwozu Homole. Uczniowie szli wzdłuż głębokiego kanionu. Po obu jego stronach podziwiali malownicze skałki, na których znajdowała się wyjątkowa roślinność. Płynie tamtędy potok Kamionka tworząc liczne kaskady.

Drugim punktem wycieczki był rejs statkiem „Harnaś” po Zbiorniku Czorsztyńskim. Po wypłynięciu z przystani, leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy, oglądaliśmy piękne tereny położone wokół zbiornika. W czasie rejsu można było podziwiać monumentalne góry i potężne zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz Zielone Skałki i Pieniński Park Narodowy.

Niesamowitym punktem naszej wycieczki, pełnym romantyczności oraz tajemnicy, był Zamek w Niedzicy. Nie tylko sale i pokoje należące niegdyś do szlachty zachęcały do zwiedzania, ale także lochy, w których najprawdopodobniej był swego czasu więziony słynny Janosik. W jednej z sam podziwialiśmy wspaniałą galerię obrazów Dawida Kędzierskiego- nowatorskiego artysty, w twórczości którego dominują elementy baśniowe i karykatury ludzkie.

Po tych atrakcjach duchowych udaliśmy się na atrakcje kulinarne do jednej z restauracji na podzamczu. Na pobliskich straganach uczniowie kupowali pamiątki z wycieczki.

W drodze powrotnej, dzięki słonecznej pogodzie, obserwowaliśmy piękne widoki odległych Tatry i gór na Słowacji.

Wyjątkowy krajobraz, wspaniała przyroda, bogaty i zróżnicowany folklor, zwyczaje górali,

a także walory zdrowotne klimatu zauroczyły wszystkich wycieczkowiczów.

Zadowoleni powróciliśmy pod szkołę ok. godziny 20.00. Wyniosłe polskie góry i udana pogoda sprawiły, że pomimo całodniowej wycieczki wszyscy byli zadowoleni, zdrowi, a na twarzach naszych gościł uśmiech.

 

Maria Fornal

Maria Twardzik

Dorota Szczepanik

Wacław Soliński