Dnia 14 listopada bieżącego roku po raz kolejny na zaproszenie pani Małgorzaty Such- nauczycielki muzyki w naszej szkole dał koncert pan Józef Małecki. Jest on nauczycielem gry na wiolonczeli w Społecznej Szkole Muzycznej w Krośnie. Wiolonczela bierze swój początek od dawnego instrumentu violi da gamby. Bardzo lubili na niej grać arystokraci. Wiolonczele są podobne do skrzypiec, ale posiadają pełniejszy i niższy dźwięk, większe pudło rezonansowe i opiera się je o podłogę. Początkowo viole da gamba nie miały charakterystycznej nóżki. Powstała ona znacznie później. Wiolonczele są pełnymi wdzięku instrumentami strunowymi- smyczkowymi. Do strunowych zaliczamy jeszcze szarpane (np. gitara) i uderzane (np. fortepian).

Pan Małecki zagrał kilka wspaniałych utworów m.in.: „Preludium deszczowe” Fryderyka Chopina oraz „Lot trzmiela” Mikołaja Rimskiego Korsakowa.

Koncert bardzo się nam wszystkim podobał i został nagrodzony wielkimi brawami. Mam nadzieję, że podobne koncerty będą odbywały się częściej, ponieważ w naszym miasteczku nie ma zbyt wielu możliwości wysłuchania na żywo muzyki klasycznej.

Nina Kogut

uczennica klasy Va