Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… i oczywiście czytelnicy. To największe wydarzenie tego typu na świecie, obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie. 

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dla uczczenia tego święta uczniowie klasy 5a naszej szkoły przygotowali wystąpienia i prezentacje na temat książki i zalet czytania.

                                                                                               Ewelina Skrzęta

Anna Zborowska-Kołacz

Zdjęcia