Wycieczki szkolne nie tylko urozmaicają życie uczniów, ale także wpływają na wielostronny rozwój osobowości dzieci. Dzięki nim uczniowie mogą poznać najpiękniejsze zakątki naszego kraju oraz wykorzystać swą wiedzę teoretyczną, przyswajaną na lekcjach w szkole. Ponadto wycieczki integrują zespół klasowy, kształtują postawy odpowiedzialności, punktualności i solidarności koleżeńskiej.
Pod koniec maja Sandomierz i Baranów Sandomierski zwiedzili uczniowie z klas: VIb, IVa i VIc. Bogaty program i wiele atrakcji zaplanowała p. Małgorzata Lasek-Such, organizator wycieczki, a opiekunami były: p. M. Dudzik, p. W. Gunia i p. M. Twardzik.
W Sandomierzu przeszliśmy trasą podziemną, która powstała na przełomie XIII i XIV w. Korytarze, znajdujące się pod miastem, mają 470 m długości. Potem z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej zachwycaliśmy się wspaniałą panoramą tego zabytkowego miasta. Jednak największą radość sprawił uczniom pobyt w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Wszyscy z zapartym tchem słuchali przewodnika ubranego w strój szlachecki z XVII w., który opowiadał o rodzajach uzbrojenia. Uczniowie mogli nie tylko dotknąć tarcz, toporów, włóczni, mieczów, hełmów, ale także skwapliwie korzystali z możliwości ubrania stroju rycerskiego i dworskiego.
Rejs statkiem po Wiśle oraz kupowanie pamiątek dostarczyły kolejnych, przyjemnych wrażeń.
Ciekawie było również w Baranowie Sandomierskim, gdzie chodziliśmy po komnatach królewskich i podziwialiśmy ogród angielski, a zwłaszcza drzewo – tulipanowiec.
W podziemiach zamku znajduje się też ekspozycja archeologiczna, którą także warto zobaczyć. Późnym wieczorem wróciliśmy do domów.
Wanda Gunia